Haber

Komisyonda EYT teklifi (2)

CHP: MAĞDURLAR DEVAM EDİYOR

Teklifin ilk imza sahibi AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Emin Akbaşoğlu, düzenleme kuruluna sunum yaptı. Sunum sırasında CHP’li milletvekilleri toplu halde ‘EYT mağduriyeti devam ediyor. Bu prim gün kuralını çözün de bir temel atalım’ diye tepki gösterdi. Akbaşoğlu, “Yalandır, iftiradır. Kanun açıktır” yanıtını verdi.

‘TOPLAM 4,8 MİLYON KİŞİ FAYDALANACAK’ Daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Etki analizi’ raporu kurul üyelerine dağıtıldı. Raporda, 1,7 milyon 4/A, 89 bin 4/B ve 496 bin 4/C olmak üzere toplam 2,2 milyon kişinin hemen emekli olabileceği belirtildi. Emeklilik yaşını bekleyen ve gelecek yıllarda bekleyecek olanların sayısının ise 3,5 milyonu 4/A, 619 bini 4/B, 669 bini 4/C olmak üzere 4,8 milyon olduğu kaydedildi. Raporda ayrıca, hızlı emekli olabilecek 2,2 milyon kişiden özel sektörde çalışan 4/A ve 4/B sigortalılarının tamamı ile 4/A kapsamındaki sigortalıların yüzde 25’inin sigortalı olduğu varsayılıyor. kamuda çalışan 4/C emekli olacak ve yeni personel alınacaktır. .

Yönetmeliğin Mart 2023’te yürürlüğe girmesi durumunda; 2023 emekli maaşı, bayram ikramiyesi ve 4/B prim kaybının SGK’ya maliyeti 144,7 milyar TL; Merkezi Yönetim Bütçesinin toplam maliyetinin 49,7 milyar TL’lik kamu çalışanı bütçe etkisi ile birlikte 194,4 milyar TL olarak öngörüldüğü belirtildi. Diğer taraftan; Kamu çalışanı bütçe etkisinin hesaplanmasında kıdem tazminatı, emekli ikramiyesi, görev aylığı ve emekli maaşı farkı ile yeni işçi alımının dikkate alınacağı vurgulandı.

yayladerehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu