Haber

Yaralı halde bulunan 2 puhu kuşu koruma altında

Yaralı halde bulunan 2 puhu kuşu muhafaza altında

Afyonkarahisar kırsalında yaralı halde bulunan 2 puhu kuşu AKÜMER’de tedavi altına alındı

Elektrik çarpmasına maruz kalan kuşlarının doğal yaşama dönmesi mümkün olmuyor

Afyonkarahisar’da bu sene 24 kuşunu elektrik çarptı

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar kırsalında yaralı halde bulunan 2 puhu kuşu tedavi altına alındı.

Afyonkarahisar kırsalında vatandaşlar tarafından bulunan 2 adet puhu kuşu Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Afyonkarahisar takımlarına teslim edildi. Gruplar tarafından puhu kuşları Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne getirildi. Burada veteriner takımlar tarafından tedavi altına alınan kuşların birinin artık uçamayacağı açıklanırken, başkasının ise sıhhatine kavuşması bekleniyor.

AKÜREM Müdürü Prof. Dr. Emine Hesna Kandır yaptığı açıklamada, “Bu sene içerisine 1 haftada 2 tane puhu kuşu Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar yetkilileri tarafından merkezimize ulaştırıldı. Puhu kuşları baykuşların en büyükleri, çok da az görülürler. Hayat alanları ormanlık alanlardan dağlık alanlara kadar çeşitlenebilir. Besinleri de çok çeşitli. Böcekten tutun da bir karaca yavrusuna kadar göğüslü kuş, kemirgen birçok hayvanı besin menülerinde görebiliriz. Bu elimdeki puhu şuanda elektrik çarpması nedeniyle geldi. Ne yazık ki kanadının bir kısmını kaybetti. Tabiata dönmesi mümkün olmayacak. Muhtemelen bir doğal hayat parkına göndereceğiz. Hayatına orada devam edecek. Öbür puhu ise zehirlenmeden şüphelendik. Şuan genel durumu süratle düzgünleşiyor. Besinsiz kalmış, uzun mühlet beslenememiş o yüzden zayıf. Şimdi tabiata dönebilecek durumda değil. Onu da tedavi süreci bitti, lakin besinle ilgili rehabilitasyon süreci devam ediyor. Yakın vakitte tabiata döner diye umut ediyoruz.”

Öte yandan bu yıl 24 adet kuşun elektrik çarpması sonucu AKÜREM’e getirildiği öğrenildi. Bu kuşların yüzde 75’inin yırtıcı kuşlar olduğu ve göçmen kuşların da elektrik çarpmasına maruz kaldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu