Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: ABD’nin Çin Uçaklarına İftira Atması Uluslararası Yükümlülükleri İhlal Ediyor

PEKİN, 24 Şubat (Xinhua) — Çin, ABD’yi Chicago Sözleşmesi olarak da bilinen Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini ve uluslararası hukukun birçok temel ilkesini Çin sivil insansız hava aracına ” casus balonu.” ve gücünü kötüye kullanmakla suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, ABD ordusu tarafından beklenmedik bir şekilde ABD’ye girdikten sonra düşürülen insansız hava aracının devam eden “analiz ve soruşturması” hakkındaki soruya yanıt olarak açıklama yaptı. havalimanı.

Wang, Çin’in defalarca ABD tarafına bir Çinli sivil insansız hava aracının ABD hava sahasına girmesinin mücbir sebeplerden kaynaklanan tamamen kasıtsız, beklenmedik ve münferit bir olay olduğunu söylediğini hatırlattı.

Sözcü, ABD tarafının enkazı kurtarmaktan kalıntıları analiz etmeye kadar tek taraflı ve gizli hareket ettiğini söyledi.

Çin’in konsolosluk savunma kanalı aracılığıyla ABD’den bu konuda bilgi vermesini istediğini belirten Wang, ABD’nin bu talebe yanıt vermediğini vurguladı.

Çin’in sözde soruşturmanın bağımsızlığını, açıklığını ve şeffaflığını ciddi şekilde sorguladığını söyleyen Wang, “Böyle bir soruşturmanın inandırıcılığı nedir?” diye sordu.

Wang, “ABD’nin olayla ilgili duruşu zaten belli. Tamamen iç politika aracına dönüştürülen olay, Çin’i kontrol etme ve sindirme stratejisine hizmet ediyor.”

Sözcü, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1 Şubat gibi erken bir tarihte sivil uçağın zorla düşürülmesi emrini vermesi üzerine soruşturma raporunun önceden hazırlanıp hazırlanmadığını sorguladı.

Wang, “Raporda yer alan sözde sonuçlar, ABD tarafının bugünlerde sık sık yayınladığı asılsız söylem ve suçlamaların tekrarından başka bir şey değildir” dedi. Böyle bir raporun Çin’e iftira atmaktan ve saldırmaktan başka ne değeri olabilir? söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu